czwartek, 24 lutego 2022

Szermierka

Zajęcia z SZERMIERKI

środy 

godz. 18.00-19.00 

dla dzieci od 7 lat

koszt 80 zł/mc

Prowadzący Paweł Tchorek


Co szermierka może dać Twojemu dziecku? 7 najważniejszych powodów, by dziecko trenowało szermierkę


"Szermierka wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, a niestety jest wciąż niedocenianą dyscypliną. Przyjrzyjmy się zatem tej dość nietypowej dyscyplinie sportu, jaką jest szermierka. I zadajmy sobie pytanie:

Jakie korzyści z trenowania szermierki może mieć dziecko ?

1. Inteligencja

W szermierce liczy się nie tylko ruch, ale myślenie. Niektórzy mówią, że szermierka to takie nieco szybsze szachy, bo na planszy. Szermierka jest wymagająca pod kątem intelektu, wpływa też na jego rozwój. Chodzi tu głównie o inteligencję rozumianą jako łatwość w adaptacji do zmieniających się warunków – a to niezwykle istotne w dzisiejszych czasach. Szermierka rozwija percepcję i przetwarzanie informacji, a także logiczne myślenie.


2. Charakter

Tak, szermierka kształtuje charakter i to nie są czcze słowa. Sprawia, że dziecko uczy się kontroli emocji, uczy się panowania nad sobą, nad ciałem. Tu nie bez powodu często pojawia się temat nadpobudliwości, czy ADHD – w tych zaburzeniach zachowania dziecka szermierka pozwala na rozładowanie energii i uczy koncentracji. Efektem jest większy spokój zarówno dziecka, jak i harmonia u dorosłego.


3. Nowe wyzwania i przyjaźnie oraz poczucie wspólnoty

Szermierka to okazja do poznania siebie, ale też innych. Nowe znajomości to często przyjaźnie na długie lata, nawet jeśli na planszy szermierczej trwa zaciekła walka o każdy punkt. To także wspólne działania, wyjazdy, zgrupowania szermiercze, turnieje, zawody, czy akcje charytatywne.


4. Dobra motoryka i świadomość ciała

Ogólny rozwój fizyczny towarzyszący treningom szermierczym to jedna z istotniejszych korzyści szermierki. I to wszystko poprzez zabawę! Dziecko (i dorosły) ćwiczy między innymi zmysł równowagi, ćwiczy skracanie czasu reakcji prostej i złożonej na bodźce. Ta orientacja w przestrzeni i lepsza koordynacja daje niesamowitą zwinność, szybkość i precyzję w działaniach, a to ma znaczenie choćby w szkole.


5. Umiejętność podejmowania decyzji

Dziś ta cecha ma niebagatelne znaczenie, a w szermierce ćwiczymy właśnie refleks, improwizację i kreatywność w różnych sytuacjach na planszy szermierczej. A przenosząc się z planszy do codzienności - decyzje są łatwiej podejmowane, a towarzyszy im pewność siebie, akceptacja dla błędów, porażek, ale także cierpliwość w pokonywaniu własnych słabości. Co jeszcze za tym idzie? Adekwatne poczucie własnej wartości - ani zaniżone, ani zawyżone, lecz takie pozbawione nadmiernej nieśmiałości, zdrowe, oparte na analizie, na większej samoświadomości.


6. Wytrwałość i systematyczność

Szermierka pokazuje, że warto ćwiczyć cierpliwość w dążeniu do sukcesu, że warto uczyć się na własnych i cudzych błędach, że warto być systematycznym na treningach i w życiu. Treningi bywają wymagające, często kilka razy w tygodniu. Jednak budzące się w zawodnikach sportowe emocje powodują, że wyzwalane są nowe pokłady motywacji – a sami wiemy jak ważna jest konsekwentna koncentracja na celu przy jednoczesnej otwartości na ciężką regularną pracę.


7. Dbanie o bezpieczeństwo i poszanowanie zasad fair-play

To nie truizm, że szermierka uczy zasad fair-play. To konieczność. Trener nie zgodzi się na udział w treningach, gdy zawodnik nie stosuje się do zasad bezpieczeństwa, a także nie wypełnia punktów „etykiety szermierczej”. To elegancki sport, wymagający uważności i dbania o bezpieczeństwo swoje oraz innych walczących. A nawyk dbania o bezpieczeństwo, daje dość ciekawe rezultaty - poszanowanie wobec ludzi i przedmiotów, co wpływa na uczciwą rywalizację." 

parenting.pl Patrycja Nowak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz